Czerwona Strefa to kontynuacja 2020 Biennale Zielona Góra Online. Program obejmuje serię tekstów, rozmów, wydarzeń oraz materiałów specjalnych publikowanych na stronie do końca roku.

Tadeusz Brzozowski, Troki, 1970, olej, płótno, kolekcja Muzeum Ziemi Lubuskiej

Wracając do…
Utopie
Dyskusja z udziałem Doireann O’Malley i Iny Valentinovej, moderacja: Agata Pyzik. Piątek, 20 listopada, godz. 16:00 IG live @biennalezielonagora

Dorota Jagoda Michalska
Vertigo. Dekolonialne Biennale na skraju Europy Zachodniej
Esej proponujacy dekolonialne spojrzenie na historie Sympozjum Zlotego Grona  

Linia rzeki Łaby to jedna z kluczowych granic geograficznych oraz politycznych kontynentu europejskiego. To właśnie wzdłuż tej rzeki Germanie zatrzymali ekspansję Cesarstwa Rzymskiego na wschód. Brytyjski historyk Perry Anderson stawia tezę, że fakt ten przesądził o odmiennym charakterze rozwoju ziem położonych po wschodniej stronie rzeki. Rzymskie legiony zostały rozgromione w bitwie w Lesie Teutoburskim i zmuszone do wycofania się. Na mapie ówczesnego zachodniego świata ziemia po drugiej stronie Łaby pozostała białą plamą: obszarem obcym i nieznanym, obiektem fantazji i kolonialnych projektów ekspansji na wschód.  

WIĘCEJ


Ewa Zarzycka
Artysta Ratuje Świat
teleperformans podczas otwarcia wystawy Naprawa Duszy, Naprawa Ciała„…. to rodzaj historii opowiadanej. Historii, w której – całe szczęście – nie muszę się wypowiadać jako nachalne „ja”, ani nawet jako tzw. indywiduum artystyczne. W performance tym prezentuję mój prywatny kosmos. Kosmos, w którym wypowiadają się bohaterowie tej historii, tego kosmosu.
Te figury, to słynna postać mego męża – profesora Nauk o Ziemi, mityczna postać światłego listonosza, charyzmatyczna sąsiadka pisząca dramaty, kochająca sztukę dozorczyni, sąsiad filozof czy wielka humanistka pani kioskarka. A ja w tym wszystkim tym razem jestem jedną z tych figur, postaci. Zagubioną artystką, która pragnie uratować świat.

Boba Group
Gęśnik
dokumentacja akcji na rzece Gęśnik, która odbyła się w ramach otwarcia 2020 Biennale Zielona Góra,17 października 2020