Elżbieta Jabłońska

(ur. 1970, mieszka w Kozielcu)

Artystka sztuk wizualnych, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jej dorobku znajduje się wiele działań długofalowych opartych na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, a także projekty kuratorskie. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performansem, jest autorką działań czasowo-przestrzennych oraz autorką neonów, z czego dwa z nich znane są już zielonogórskiej publiczności: napis Nowe Życie, który był zainstalowany na fasadzie BWA w 2011 roku, i czy twój umysł jest pełen dobroci?, będący częścią lokalnej kolekcji Zachęty Sztuk Pięknych.

a wszystko co istnieje jest miłością/nicością”, 2021, neon, dzięki uprzejmości artystki

Prezentowany napis jest cytatem z tekstu napisanego kilkanaście lat temu przez 9-letniego wówczas syna artystki Antoniego. Podłączony do prądu napis gra ze znaczeniem słowa nicość i miłość – oba słowa przenikają się wizualnie, skłaniając widza do zastanowienia się nad ich zależnością. „A wszystko, co istnieje, jest miłością” staje się zapowiedzią lepszego świata, samospełniającą się przepowiednią.

Partytura na głosy zwierzęce, 2014, instalacja dźwiękowa, dzięki uprzejmości artystki

Partytura na głosy zwierzęce to wielopoziomowy projekt oparty na idei współpracy międzyśrodowiskowej, który do tej pory miał wiele odsłon. W Zielonej Górze odtwarzany jest jako nagranie koncertu z głośników na placu przed Filharmonią Zielonogórską. Artystka we współpracy ze kompozytorem Marcinem Gumielą podejmuje próbę przeniesienia zarejestrowanych dźwięków wydawanych przez zwierzęta żyjące w bydgoskim ogrodzie zoologicznym na język współczesnego zapisu muzycznego. Utwór został wykonany przez uczestników Chóru Akademickiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy prowadzonego przez dyrygentkę Agnieszkę Sowę. Zarejestrowane pomruki, buczenia, wycia, skomlenia i skowyty zwierząt stały się podstawą dla pracy muzyków.

Jabłońska poddaje refleksji relację człowieka z dziką przyrodą uwięzioną w ogrodach zoologicznych. Dając zwierzęcym istotom ludzki głos, stawia je w pozycji uprzywilejowanej.

Nagrania zostały zarejestrowane w sposób niewzbudzający niepokoju u nagrywanych zwierząt.

Miejsca

Filharmonia Zielonogórska im. Tadeusza Bairda, plac Powstańców Wielkopolskich 10

Back ↵