Monika Drożyńska

Monika Drożyńska (ur. 1979, mieszka w Krakowie)

Absolwentka i doktorantka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Hafciarka, aktywistka, artystka sztuk wizualnych. Interesuje się językiem, który bada przy pomocy haftu ręcznego na tkaninie. W ramach Biennale prezentuje cykl prac Przyjaciółki i obiekt Halina Wojtarowicz.

Przyjaciółki Piłsudskiego, 2018, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Przyjaciółki Jezusa, 2017, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Przyjaciółki Rabina, 2018, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Przyjaciółki Matejki, 2018, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Przyjaciółki to seria prac poświęconych upowszechnianiu pamięci kobiet, których nazwiska nie zapisały się w historii. Składają się nań wyhaftowane na płótnie imiona kobiet (związanych między innymi z Ligą Kobiet czy Solidarnością), które stały za sukcesem ikonicznych męskich bohaterów. Drożyńska „wylicza” rzeczywiste kobiece postacie historyczne obok tych wymyślonych. Manipulując faktami, obnaża sposób pisania historii, posługując się tymi samymi narzędziami co politycy i historycy.

Halina Wojtarowicz, 2019, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Jest to praca dotycząca tożsamości babci artystki, która w wyniku choroby mierzyła się ze stopniową utratą pamięci. Codziennie ćwiczyła odręcznie swój podpis „Daniela Mucha”, przez co do końca życia nie utraciła swojej podmiotowości. Artystka przenosi podpis babci na płótno, używając haftu. Drożyńska zaznacza, że jest to technika, która łączy ją z najbliższymi jej kobietami, które ją wychowały: matką, babką, ciotką. Tytuł pracy to nazwisko ciotki artystki, która opiekowała się zarówno chorą babcią, jak i autorką pracy, a sama praca porusza kwestię nieobecności matki i obecności innych kobiet w życiu artystki, wspierających się w chorobie i dbających o swoją tożsamość.

Przyjaciółki Jezusa, 2017, haft ręczny na tkaninie bawełnianej, dzięki uprzejmości artystki

Miejsca

Back ↵