Izabella Gustowska

Izabella Gustowska, Względne cechy podobieństwa XI. Światło zewnętrzne, 1985/86, technika własna, papier, 200x60 cm
z kolekcji Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

Artystka o swojej twórczości:
„Jest to właściwie — wyznawała — poszukiwanie własnej tożsamości w wątkach takich, jak: podwójność bliźniaczości (sama jestem bliźniakiem); sobowtór czy dubler; cień — wieczna obecność; widmo i odbicia lustrzane”.

***

Zgodnie z tą deklaracją w pracach należących do wspomnianego cyklu autorka ukazywała zwielokrotnione (zwykle bliźniacze) autowizerunki, ich obrysy, cienie bądź zwierciadlane odbicia. Badała w nich złożone relacje między istnieniem rzeczywistym a istnieniem „odbitym w odbiciu”, między sobą a istnieniem „poza sobą”, pomiędzy mimetyzmem a „własną formą realności”. Posługiwała się przy tym techniką fotograficzną: wykonane najpierw dokumentacyjne odbitki zdjęciowe, rejestrujące konkretne realia  przetwarzała następnie malarsko, czyli retuszowała ręcznie, co podkreślało ich ekspresyjność (jedne promieniują erotyzmem, inne niepokoją dramatyzmem). Owa subiektywna ingerencja w „obiektywny”, bezpośredni, mechaniczny zapis akcentowała prywatność egzystencjalnego wyznania autorki. Jednocześnie symbolika stosowanych przez nią barw (czerwieni, zieleni...) odnosiła się do spraw uniwersalnych: przemijania, śmierci, odradzania się w wieczności.
https://culture.pl/pl/tworca/izabella-gustowska, dostęp: 12.10.2020

Jednym z najbardziej znanych jej cykli prac jest cykl Względne cechy podobieństwa (1979–1990) podnoszącymi, problem „dwoistości bytu”, podwójności (bliźniaczości) ludzkiej osobowości i poszukiwania własnej, wyraźnie akcentowanej, kobiecej tożsamości. Prace te (obiekty fotograficzne z wizerunkami kobiet przeważnie w naturalnej skali) są przesycone dużą energią wewnętrzną i charakteryzuje je n sugestywna wyrazistość przekazu wizualnego. Obrazowania te, jak można sądzić, mają charakter prywatnych wyznań artystki, jej egzystencjalnego mierzenia się z szeroko pojmowaną „kobiecością” i personalną obecnością w świecie realnych i podświadomych zjawisk.

[cyt. za]: katalog wystawy, Galeria AT, http://galeria-at.siteor.pl/gustowska03, dostęp: 12.10.2020

Izabella Gustowska, z cyklu Względne cechy podobieństwa X. Światło wewnętrzne, 1985, technika własna, papier, 200 × 60 cm, kolekcja Muzeum Ziemi Lubuskiej

Izabella Gustowska (ur. w 1948 w Poznaniu). Profesor zwyczajny, wykłada  na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu, Wydział Sztuki Mediów — Pracownia Filmu Eksperymentalnego 1 oraz w Collegium da Vinci na kierunku grafika. Mieszka i pracuje w Poznaniu. Realizuje prace w obszarze różnych mediów. Bierze udział w znaczących międzynarodowych i polskich wystawach, a jej prace znajdują się w muzealnych , galeryjnych i prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą,  np. w MOMA, Nowy Jork, Susch Muzeum, Szwajcaria, Muzeum Narodowe we Wrocławiu, Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, CSW Zamek Ujazdowski i Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki w Warszawie.