Ryszard Woźniak

Z jak Zenon
akryl, płótno, 2020


Pogląd na sztukę

Sztuka jest pozytywnym przejawem kultury. Jest afirmacją fenomenu widzialnego świata i pragnieniem doświadczania jego cudowności w pełni. Nawet sztuka krytyczna odgrywa ostatecznie rolę integrującą ponieważ pozwala przezwyciężać wewnętrzne sprzeczności i konflikty danej kultury. W sztuce nie ma postępu jakiego oczekujemy od nauki czy techniki, sztuka raczej rozszerza się jak wszechświat.

Istnieje uniwersalny język sztuki. Natura zmysłów i prawa rządzące percepcją są  wspólne ludziom, a sztuki wizualne operują powszechnie rozpoznawanymi środkami wyrazu i pojęciami. Kiedyś uniwersalność sztuki potwierdzała się w obrębie danej kultury, a dziś chodzi o to, by artystyczne realizacje były zrozumiałe dla wszystkich ludzi na Ziemi.

Sztuka wpływa na rzeczywistość. Każda sztuka posługuje się obrazem, a zdolność tworzenia obrazów to postać władzy. Posiadający tę świadomość artyści wykorzystują realne napięcia istniejące we współczesnym świecie i włączają się w dyskurs cywilizacyjny, społeczny lub polityczny.

Obszar sztuki jest sferą wolności. Oznacza to, że w ramach sztuki, człowiek może realizować swoje najbardziej ambitne, osobiste cele lub pragnienia. Może osiągać wgląd we własną naturę i w naturę rzeczywistości. W tym sensie sztuka jest praktyką poznawczą. Każda praktyka artystyczna jest też pracą nad sobą, sposobem odkrywania własnego potencjału, wrażliwości, siły wyobraźni i możliwości wpływania na innych. W praktyce artystycznej obok biegłości w opanowaniu środków wypowiedzi wielkie znaczenie mają; oryginalne podejście, otwartość, pomysłowość i odwaga. Właśnie te cechy pozwalają artystom tworzyć dzieła jakich jeszcze nie było lub tradycyjne tematy przedstawiać w nowy sposób. Z jednej strony sztuka zawsze jest współczesna czasom, w których powstaje, z drugiej często wyprzedza swój czas a artyści antycypują przyszłe stany realności. Niektóre dzieła długo czekają na asymilację w kulturze.

Sztuka posiada możliwość badania samej siebie. Sztuka rozumiana jako nauka nieprzerwanie poszukuje własnej definicji, czyniąc to bezskutecznie. W tej perspektywie sztuka jest nieprzerwanym redefiniowaniem sztuki.

Zenonowi Polusowi pozostaję wdzięczny za możliwość współtworzenia nowej szkoły sztuki. Artystyczna uczelnia w Zielonej Górze dobrze wpisała się w bogatą tradycję miejsca, a mnie osobiście ułatwiła rozwój. Dzięki jego zaproszeniu współpracowałem z gronem wybitnych artystów-pedagogów z niemal całej Polski i otrzymałem wyjątkową szansę wpływu na kształt doświadczenia sztuki uczonej przez nas młodzieży.