Agnieszka Grodzińska & Magdalena Starska

Agnieszka Grodzińska (ur. 1984, mieszka w Poznaniu i Szczecinie)

Autorka instalacji przestrzennych, prac malarskich i rysunkowych oraz wideo. Posługuje się technikami multiplikacji, reprodukcji. Tworzy książki artystyczne, prowadzi badania i pisze o sztuce. Obroniła pracę doktorską i otrzymała habilitację na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W Akademii Sztuki w Szczecinie prowadzi pracownię obrazu.

Magda Starska (ur. 1980, mieszka w Poznaniu)

Autorka rysunków, performansów i instalacji. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje jako asystentka w Pracowni Kształtowania i Transformacji Przestrzeni na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Interesują ją sytuacje wspólnotowe, współpraca z ludźmi, ale też doświadczenia indywidualne, takie jak choćby medytacja.

Bankiet w przyziemiu, 2022, instalacja, dzięki uprzejmości artystek

Jest to instalacja przestrzenna kontynuująca ponadroczną wymianę rysunków i działań w ramach projektu Re-act-oo. Artystki interesują gesty i rytuały wykonywane wobec codzienności lub przeciwko jej i rutynie, praktykowanie sztuki przez przyswojone z otoczenia relacje, przedmioty i sytuacje.

Grodzińska i Starska zapraszają do stołu – na bankiet w piwnicy, częstując swoimi wspomnieniami, myślami i skojarzeniami przygotowanymi z okazji uczty. W przyziemnym wnętrzu, w oddaleniu od zgiełku i pędu tego, co na parterze i w świetle dziennym, bez sztucznych gestów i uśmiechów pozwalają posiedzieć jak w jaskini pełnej cieni, doświadczać sztuki z bliska przy wspólnym stole. Ich praktyka artystyczna zwykle odbywa się w domowych przestrzeniach – rysując, wycinając, karmią przy tym bliskich i porządkują codzienne sprawy. Ustawiają i nakrywają pozaracjonalną strukturę stołu, w której dobrze widoczne są plamy na obrusie, zaświadczające o niesubordynowanej, nieugładzonej i niedającej się często podporządkować codzienności.

Miejsce

Back ↵