Jan Bačynsjkyj / Yana Bachynska

(ur. 1991, mieszkał we Lwowie, obecnie przebywa na różnych rezydencjach artystycznych w Europie)

Absolwent filozofii Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego oraz multimediów na Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Tworzy multimedialnie, głównie performans i prace wideo, często wykorzystując przestrzeń publiczną. Podejmuje tematy pamięci i polityki historycznej, a także kwestie tożsamości seksualnej i płciowej. Interesują go społeczne utopie i poszerzanie pola wolności dla jednostek.

My Grandfather’s Skin  (Skóra mojego dziadka), 2020, wideo, 4′45″, dzięki uprzejmości artysty

Praca powstała po śmierci dziadka artysty, zasłużonego obywatela Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Jego indywidualna biografia, rodzinne przekazy i pamiątki posłużyły do performatywnej konfrontacji ze zbiorowym patriarchalnym dziedzictwem kultury postradzieckiej. Zmagając się z rolą dziadka, niebinarny performer zabiera kontestowaną, ale bliską spuściznę w nową, wspólną przyszłość, w której dochodzi do połączenia przeciwstawnych jakości.

I`m Sick and Tired of You (Mam ciebie dosć), 2018 wideo, 5′5″, dzięki uprzejmości artysty

Wideo rejestruje dokamerowy performans artysty w Szczecinie, polegający na niemej i nierównej konfrontacji z lokalnymi pomnikami. Nagranie skupia się na kontraście między dziecinnym strojem i kruchością niewielkiego ciała performera a monumentalną skalą i zmilitaryzowaną, patriarchalno-narodową wymową pomników.

90 days of war (90 dni wojny), 2022, wideo, 15′53″, dzięki uprzejmości artysty

Materiał do filmu powstał w trakcie wizyty artysty w rodzinnym Lwowie, podczas dziewięćdziesiątego dnia wojny w Ukrainie. Jan Bačynsjkyj/Yana Bachynska spotkał się wówczas ze swoimi przyjaciółmi i zapytał o ich doświadczeniach życia w relatywnie bezpiecznym mieście w czasie rosyjskiej agresji. W rozmowie pojawia się przestrzeń na relacje o nieheroicznej codzienności, emocjach i tematach odsuniętych na boczny tor medialnych przekazów wojny.

Back ↵