Karolina Kubik

(ur. 1984, mieszka w Poznaniu)

Córka Bogumiły, siostra Katarzyny, wnuczka Ireny i Czesławy, antyfaszystka, artystka wizualna, performerka, poetka. Absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Artystyczny) oraz programu Performance and Performance Studies na wydziale School of Liberal Arts and Sciences w Pratt Institute w Nowym Jorku; doktorantka w macierzystej uczelni, gdzie współtworzy Pracownię Intermediów. Interesuje ją subiektywne odczuwanie historii i relacje między polityką i ciałem. Jej działania powstają często w odniesieniu do konkretnych miejsc, podejmując niewypowiedziane treści i niewyrażone, zbiorowe emocje z nimi związane. Próbuje łączyć to, co pozarozumowe z formami dialogicznymi performansu i rozmywać granice między publicznością a performerką.

PANACEUM DZIĘCIOŁA, projekt site-specific, Zielona Góra 2022

.. . .. .. . .. . .. ..
.. . .. .. . .. . .. ..
.. . … .. . .. . .. .
… . .. … . .. .
.. . .. .. …. . .. . .. .
… . … . .. .. . .. . ..
. . .. .. . .. . .. ..
.. . .. .. . .. . .. ..
.. . … .. . .. . .. .
… . .. … . .. .
.. . .. .. …. . .. . .. .
… . … . .. .. . .. . ..

Pojęcie urban acupuncture (miejskiej akupunktury) pojawia się w kontekście regeneracji przestrzeni publicznej poprzez taktyczne, lokalne i precyzyjne interwencje. Dlatego nakłucia w murach są po to, żeby zostać.

Podlaska babcia szeptucha wierzyła, że bóg przywiązuje więcej wagi do jej modlitw i to on za jej pośrednictwem uzdrawia przewianie, róże, przestrach, urok, no i kołtun, zwany nerwem.

Jak uzdrawia się betonowe mury? Na co chorują? Czy babcia Irena wie? Która jest godzina na zegarze świata? Kogo z nami nie ma? Czy jest to ostatnie pytanie, czy dopiero pierwsze? Kogo nigdy nie było, a kto zniknął? Kto pozostaje niewidoczny? Jak kształci się alternatywne modele zachowań? Kto patrzy w górę? Kto patrzy z góry? Czym są tymczasowe dobrowolne unie i jak wygląda swobodne grupowanie się jednostek? Na jakich warunkach możliwe jest organizowanie się? Jak coś, co jest abstrakcyjne, może być politycznie zaangażowane? 

Tekst: Karolina Kubik
Fot. Karolina Kubik, Sesja akupunktury, Dr. n. med.   Marian Majchrzycki, osteopata

Wydarzenie / Miejsce

Back ↵