Melanie Bonajo

(ur. 1978, mieszka w Amsterdamie)

Ukończyła Gerrit Rietveld Academie w Amsterdamie i School of Visual Arts w Nowym Jorku. Tworzy wideo, performanse, fotografie, instalacje. W swojej twórczości eksploruje wpływ komercyjnych technologii cyfrowych i rozwój kapitalistycznej kultury indywidualizmu na psychikę, doświadczenie ciała i relacje międzyludzkie.

Progress vs. Regress (Postęp kontra regres), 2016,film Full HD, 53′5″, dzięki uprzejmości artystki i galerii AKINCI, Amsterdam

Eksperymentalny dokument powstał we współpracy z grupą holenderskich seniorek i seniorów. Artystka pytała o zmiany w ich życiu związane z rozwojem technologii. Osobiste świadectwa prób zrozumienia nowej rzeczywistości skonfrontowała z młodym pokoleniem, które jest dogłębnie zanurzone w świecie wirtualnym i poszerzonej rzeczywistości. Praca stawia pytania o możliwość prowadzenia międzypokoleniowego dialogu, przyszłość seniorek, seniorów i opieki w dobie rewolucji cyfrowej. Formalna struktura wideo z nałożonymi dźwiękami powiadomień, emotikonami, animacjami i obrazami wytwarzanymi komputerowo została zaprojektowana tak, aby imitować doświadczenie stałej gotowości do konsumpcji i nadawania niekończących się treści cyfrowych.

Miejsce

Back ↵