Piotr Blajerski

(ur. 1980, mieszka we Wrocławiu)

Absolwent Wydziału Grafiki i Sztuki Mediów Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Założyciel i kurator wrocławskiej galerii EMDES. Tworzy wideo, fotografie i instalacje dźwiękowe, a także performatywne wydarzenia wspólnotowe. Jego prace eksplorują możliwość poszerzenia granic poznania, świadomości i wolności jednostek wobec uwarunkowań społecznych. Projektują przyszłość, w której przestają obowiązywać obecne ideologiczne pewniki. Dotyczy to szczególnie powszechnej akceptacji przemocy ludzi wobec zwierząt.

ANIMAL DEATH – BURNT SNAILS 3 (LOCAL SNAIL HOLOCAUST) (Śmierć zwierząt lokalna zagłada ślimaków), 2021, fotografia, wideo, dzięki uprzejmości artysty

Spalone zwłoki kilku tysięcy ślimaków zostały udokumentowane przez artystę w ciągu trzech dni na wrocławskim wzgórzu, popularnym miejscu imprez przy grillu i ogniskach. Spłonęły prawdopodobnie w wyniku zaprószenia węgla grillowego. Wybrane fotografie i wideo upamiętniają śmiertelne ofiary tego wydarzenia.

Praca jest częścią projektu ANIMAL DEATH rozpoczętego w 2013 roku i składającego się z cyklów fotografii i prac wideo rejestrujących rozkład zwłok lub sam akt śmierci zwierząt żyjących w przestrzeni miejskiej. Artysta dokumentuje niezauważalną śmierć dokonującą się na masową skalę w naszym codziennym otoczeniu. Uwidacznia nie tylko umieranie, ale i zaprogramowaną ludzką ślepotę. Wchodząc w rolę widzącego i czującego świadka, dzieli się osobistym doświadczeniem przekraczania horyzontu widzenia i empatii. Jak pokazuje, zmiana optyki jest możliwa przez zaangażowaną, świadomą obserwację, bycie w kontakcie ze zwierzęcą śmiercią i własnymi uczuciami.

Miejsce

Back ↵